Starostlivosť o Bubny

Ako sa postarať o bubon:

Bubny sú vyrobené z prírodného materiálu. Tento materiál je „živý“, takže sa môže meniť v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu. Raz za niekoľko mesiacov môžete kožu na bubne vyživiť olejom napríklad čistým olivovým olejom alebo iným prostriedkom na ošetrenie kože.

1). Nikdy nenechávajte svoj bubon na priamom slnku, napríklad v aute ho vždy radšej zakryte a ak žijete vo veľmi suchom a teplom prostredí, nikdy nenechávajte čo i len na krátko bubon v zatvorenom aute.

2). U seba doma neodkladajte bubon na radiátor, ku krbu, k otvorenému ohňu alebo na miesto s priamym slnkom.

3). Je nebezpečné brať bubon napríklad do Sweatlodge, extrémna vlhkosť môže poškodiť nenávratne drevený rám. Niektoré kmene používajú bubon aj pri týchto obradoch ale len na krátky čas, riziko zvážte sami.

4). Použitie pri otvorenom ohni v prírode môže spôsobiť napnutie kože a tým sa aj zvuk stane vyšší. Dlhodobé vystavenie horúcemu vzduchu môže spôsobiť roztrhnutie kože.

5). Ak máte bubon zavesený na stene, vyhnite sa ventilátorom, kúreniu, krbu atď. Extrémne teplo môže spôsobiť poškodenie kože aj rámu.

6). Ak s bubnom cestujete, použite radšej vhodný obal, doporučujeme vám použiť obaly spevnené, ktoré máme aj v našej ponuke.
Zvuk Vášho bubna môžete čiastočne kontrolovať.

Vo všeobecnosti teplo napína drevo aj kožu, takže tón vášho bubna sa zvýši. Avšak prehnaná teplota môže viesť až k trhlinám na koži.
Ak je naopak zvýšená vzdušná vlhkosť (vlhké počasie, dážď atď.) spôsobuje to dočasnú stratu hĺbky zvuku a v tomto stave bubon radšej nepoužívajte. Jemný spôsob ako vyladiť váš bubon, je použiť napr. teplý vzduch zo sušiča vlasov, slnečné teplo, alebo otvorený oheň ale len na niekoľko minút. Ak je bubon príliš zvlhnutý, radšej ho nepoužívajte vôbec pretože vám nepomôže ani opakované vysušovanie a radšej počkajte niekoľko dní. Nezabúdajte, že bubon je súčasťou prírody, je živý a reaguje na zmeny matky zeme. A tak je to správne.

Dobrý tip:
Ak je Váš bubon príliš suchý a chcete prehĺbiť jeho tón, môžete naň nastriekať trocha vody zo zadnej strany alebo ho môžete vložiť do plastikového sáčku s vlhkým uterákom. Vlhkým uterákom môžete bubon na chvíľu aj prikryť.

Značky bubny